Ortanca Çiçeği Bakımı

Ortanca çiçeği bakımı muhteşem ortanca: tam giriş, bakım ve ipuçları Bahçenize gösterişli bir sıçrama eklemek istiyorsanız ortancalar göz önünde bulundurmaya değer. Bu çalılar ilkbahar ve yaz boyunca küresel bir çiçek isyanı üretir. Çiçekler çok fazla bakım gereksinimi öneren narin bir görünüme sahipken, doğru koşullara ve ihtiyaçlarını anlıyorsanız ortancaların gelişen bir hayata beslenmesi oldukça kolaydır. Güzel ortanca hakkında biraz bilgi edinerek bu yıl özel bir şeye hazırlanın.

 • Ortancalar Tanımlandı
  Ortanca Arborescens Annabelle

Ortanca, ilkbahar ve yaz aylarında çiçek açan çiçekli bir çalıdır. Bitkiler büyük ve sağlıklıyken çok çarpıcı olsa da ortancalar, iyi hazırlanmış bir bahçıvanın elinde, hatta deneyimsiz bir bahçıvanın elinde minimum bakım gerektirir. Ortancalar 15 fit yüksekliğe kadar büyüyebilir ve hızla dolabilir. Bir ortanca çalı, sadece bir büyüme mevsiminde tam boyutuna ulaşabilir. Ortancalar, üç ila yedi arasındaki herhangi bir sertlik bölgesinde uzun ömürlü olarak büyür. Çiçekler ilkbaharda ortaya çıkmaya başlar ve genellikle yaz boyunca, hatta bazen ötesinde sürebilirler. Küçük bir planlama ile ortancalar, bahçenizin en önemli çiçekli bitkilerinden biri olarak oldukça iyi hizmet verebilir.

Ortanca Çiçeği Bakımı Doğru Zamanı

Bir ortanca, bahçenize tanıtmak istediğiniz diğer etkileyici bitkiler gibidir: Gelişecekse doğru ekilmesi gerekir. Doğru yeri seçmeniz, toprağı misafirperver hale getirmeniz ve doğru zamanda dikmeniz gerekir. Yetenekli dikim, sağlıklı, etkileyici ortancaların yetiştirilmesinin büyük bir parçasıdır.

Ortanca dikmek için en etkili zaman sonbahardır. Aksi takdirde, ilkbaharda mümkün olduğunca erken yerleştirilmeleri gerekir. Bir ortanca çalısının çiçek açmaya başlamadan önce kök sistemini oluşturmak için mümkün olduğunca zamana ihtiyacı vardır. Ortancaları sabahın erken saatlerinde veya öğleden sonra geç saatlerde ekin, böylece ısı stresi ile daha az sorun yaşarlar. Yeni bitkileriniz kurulana kadar sık sulamaya ihtiyaç duyacaktır.

 • Ortancalar için doğru yer
OKU  Evde Küf Önleme

Güçlü ortancalar yetiştirmek istiyorsanız uygun bir yer seçmek önemlidir. Gölgeli bir yapıya (duvar veya çit gibi) hemen bitişik yataklar çok popülerdir. Ortancalar sabah güneşinin nispeten serin ışığını tercih eder ve öğleden sonra en yüksek sıcaklıklardan gölgeye ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle sabahları güneşli, öğleden sonraları gölgeli bir yer aramalısınız. Ortanca çiçeği bakımı Ortancalar genellikle bir evin kuzey veya güney tarafında başarılı olurlar. Ağaçların altına ortanca dikmeyin; Bu, iki bitkinin su ve toprak besinleri için birbirleriyle rekabet etmesine neden olabilir. Ortancalara rüzgardan biraz koruma sağlayan bir yer de iyidir.

Ortanca Tohumu Çiçeği

Ortanca çalıları, organik içeriği yüksek toprakta gelişir. Ayrıca iyi drenaja ihtiyaçları var. Ortancalar nispeten susamış bitkilerdir, ancak su basması eğiliminde olan toprakta iyi sonuç vermezler. Sürekli nemli koşullarda bitkiler kök çürümesine yenik düşebilir. Bu, birkaç hafta içinde bitki ölümüne yol açabilir. Toprağınız çok yoğunsa, ortancalarınızı dikmeden önce bol miktarda kompost ekleyerek durumunu iyileştirin.

Ortanca Dikmenin Doğru Yolu

Kök topundan yaklaşık iki fit daha geniş kazarak bir ortanca için iyi bir dikim deliği hazırlayın. Derinliği, kök topun üst kısmı çevreleyen zeminle aynı hizada veya hatta biraz yukarıda olacak şekilde ayarlayın. Yüksek bir dikim ortancanıza daha iyi drenaj sağlar.

Yayılma – Veya Ortancaları Çoğaltmanın Doğru Yolu
Ortancaların temel çoğaltma teknikleriyle kolayca üremeleri teşvik edilir. Büyük yapraklı ve salkım türleri özellikle katman yayılımı için uygundur. Bunun için en uygun zaman yazın başında veya ortasında.

Ortanca Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır

İşte Nasıl Yapılacağı:

 • a) Ortancadan uzaklaşan küçük bir hendek kazın.
 • b) Bir dalı açmanın içine bükün, altı ila 12 inç dalın toprakla temasını geçecek şekilde düzenleyin
 • c) Dalın kabuğunu siperdeki toprağa değdiği yerde kazıyın.
 • d) Açmayı doldurun ve sağlam bir ağırlık (tuğla, finişer, taş vb.) Yerleştirin.) üstte.
 • e) Şube yeni bir kök sistemi üretecektir. Bu yapıldıktan sonra kazıp başka bir yere nakledebilirsiniz.
OKU  Drenaj Pompası

Pürüzsüz ve meşe yaprağı ortancalarının çoğaltılması daha da kolaydır. Kendi başlarına yeni sürgünler çıkaracaklar. Sadece genç bir sürgün kazın ve kökleri dikkatlice ayırın. Yeni tesis daha sonra yeni bir yere taşınabilir.

Ortanca bakımı için ipuçları
Ortanca Serrata Mavi Kuş

Ortancaların yaprak ve çiçeklerinin inceliğine rağmen, şaşırtıcı derecede az bakım gerektiren bitkilerdir. Aşağıdaki ipuçları size bilmeniz gereken her şeyi öğretecektir:

Büyüme mevsimi boyunca her hafta 1 inç oranında sulayın. Haftada üç kez derinlemesine sulayın; Bu kök büyümesini teşvik eder. Bu çeşitler daha susadığı için büyük yapraklı ve pürüzsüz ortancalar için biraz daha su kullanın. Ortanca çiçeği bakımı derin sulama sağlamanın en iyi yolu sağanak bir hortumdur. Nemi çiçeklerden ve yapraklardan uzak tutmayı hedeflemelisiniz. Ortancalarınızın daha sıcak günlerde solmaması için sulamak için en uygun zaman sabahtır.

Ortanca Çiçeği Bakımı Bahçede

Topraktaki nemi tutmak ve sıcaklığını düşürmek için ortancalarınızın etrafına malç sürün. Organik malçlar, toprağa daha fazla besin eklemek için zamanla parçalandıkları için harikadır.

Özel Ortanca Çeşitlerinizin İhtiyaçlarına Göre Gübreleyin:

 • a) Büyük yapraklı ortancaların üç hafif gübre uygulamasına ihtiyacı vardır. Mart, Mayıs ve Haziran’ı deneyin.
 • b) Meşe yaprağı ve salkım ortancalarının iki uygulamaya ihtiyacı vardır. Nisan ve Haziran’ı deneyin.
 • c) Pürüzsüz ortancaların kış sonunda bir gübre uygulamasına ihtiyacı vardır.

Ortancaları zararlılara ve hastalıklara karşı savunmanın en iyi yolu, üreme direncine sahip çeşitler seçmektir. Ortancalar yanıklık, solgunluk, yaprak lekeleri ve küften muzdarip olabilir. Ortanca çiçeği bakımı stresli bitkiler yaprak bitleri ve örümcek akarları gibi zararlı böceklere karşı savunmasız hale gelebilse de, zararlılar genellikle sorun değildir. Makul bakım, ortancaları zararlılara ve hastalıklara karşı savunmanın en iyi yoludur.

Mutfak Düzeni

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top